Meditace ve Zlíně

Sri Chinmoy

(27.8.1931 – 11.10.2007)

Plodný a mnohostranný život této výjimečné osobnosti má společný základ: pevnou víru v neomezený potenciál, který se ukrývá uvnitř každého člověka a přesvědčení, že právě odhalení a rozvíjení tohoto vnitřního potenciálu je klíčem ke zlepšení světa okolo nás.
Sílu, kterou Sri Chinmoy sám objevil ve svém nitru, dokázal proměňovat na hmatatelné a praktické nástroje pro zlepšení života druhých.

Bezplatné kurzy meditace

Pro všechny zájemce nabízíme prakticky zaměřené bezplatné kurzy meditace.
Na kurzech se můžete naučit různé koncentrační a meditační techniky, základní mantry a abecedu duchovní disciplíny. Kromě cvičení budeme hovořit na témata hledání vnitřního míru, řešení problémů, harmonizace vztahů a hlubšího poznání sebe sama.
Po naučení základů se zaměříme více na tichou meditaci, pokročilejší jogínské techniky a témata jako hledání vlastní duchovní cesty, vztah mezi Mistrem a žákem a hledání smyslu svého života.

Kurzy meditace jsou pořádány členy Sri Chinmoy Centra ve Zlíně, kteří se jako dobrovolníci věnují také organizování koncertů duchovní hudby, humanitárních projektů a sportovních, především běžeckých, akcí. Členové Sri Chinmoy Centra jsou inspirováni učením a příkladem duchovního Mistra Sri Chinmoye, který během 43 let svého života na Západě povzbuzoval k hlubšímu poznání sama sebe a odkrytí svého skutečného vnitřního potenciálu. Dle jeho přání, v souladu s dávnou indickou tradicí, jsou všechny aktivity Sri Chinmoy Centra pořádány zdarma jako dobrovolná služba veřejnosti.

Meditace

Užitek z meditace je v dnešní době velmi dobře znám. Existuje celá řada technik, jak meditaci cvičit. Abyste poznali, co meditace skutečně je, nemusíte jít daleko mimo civilizaci a oddat se asketickému způsobu života. Jen obohaťe meditací svůj každodenní život. Stačí jen chvíle každý den – krátká tichá meditace. A pokud budete trpěliví a vytrvalí, nepochybně sami pocítíte, že vaše úsilí bylo nanejvýš štědře odměněno.

Kurzy meditace vedou

Andrej

Věřím, že meditace nás kultivuje k naplnění a projevení toho nejlepšího v nás. V každém z nás přebývá dobré i špatné. Díky meditaci můžeme rozvíjet to dobré a eliminovat to špatné a přispět tak k tvorbě lepší společnosti kolem nás. Pravidelné každodenní meditaci se věnuji od roku 2015. Rád se s vámi podělím o vědění, jak nalézt stálý vnitřní mír a jak mít v životě trvalou radost, a nikoliv jen pomíjivé potěšení.

Dharmik

se meditaci věnuje od roku 1993. Po celou dobu nabízí přednášky o meditaci a kurzy meditace. Je úspěšným podnikatelem a nepochybně tím dokazuje, jak je meditace praktická a může nám ukázat tu správnou cestu, pokud jsme ochotní po ní kráčet. Ve volném čase se věnuje zpívání manter a překládání duchovních knih.

Abhejali

se meditaci věnuje od roku 1995. Přednášky o meditaci a kurzy meditace vede pravidelně již mnoho let. Ve volném čase se věnuje zpívání manter, překládání duchovních knih a plavání. Dokončila Sedmičku oceánů, stala se nejlepším sportovcem města Zlín v roce 2019 a každoročně pořádá zlínskou plaveckou šestihodinovku.

Sadajyoti

se meditaci věnuje přes 25 let. Na svých cestách za poznáním převzala moudrost výroby ručně míchaných ájurvédských olejů, pořádá přednášky o ajurvédě a zdravém životním stylu. Meditaci se věnuje každý den a obohacuje s ní svůj život zasvěcený službě ostatním lidem.

Meditační cvičení

Hubnutí

Každý den můžete meditovat na to, abyste zhubli. Jakmile začnete meditovat, musíte se považovat za pírko. Můžete si před sebe dát pírko a cítit, že jste tímto pírkem.

Pokud bude vaše koncentrovaná síla vůle zaměřená na pírko a sjednotíte se s vědomím pírka, dokážete hubnout bez ohledu na to, co jíte. Vaším cílem není být lehcí jako pírko – ani náhodou! Pírko je jen symbolem lehkosti. Když se vám podaří mít v mysli neměnnou představu, že jste lehcí, mysl automaticky vyvine tlak na fyzické.

Představivost je velice mocná síla. Dokáže vám pomoci.

Překonání bolesti

Pro vyléčení bolesti byste se měli snažit vzývat světlo. Bolest je koneckonců určitý druh temnoty uvnitř nás. Bolest zmizí nebo je přeměněna na radost, když v ní začne působit vnitřní světlo nebo světlo shůry.

Pokročilí hledající mohou ve skutečnosti cítit radost v bolesti samotné. K tomu musí být ale člověk velice pokročilý. Ve vašem případě byste se během modlitby nebo meditace měli snažit přinést shůry světlo a cítit, že bolest je temnota uvnitř vás.

Když dolů snesete světlo, bolest bude buď osvícena a přeměněna, nebo z vašeho systému zmizí.

Překonání slabých stránek

Před spaním si na kousek papíru napište všechny své slabosti. Pak je nemilosrdně přeškrtněte.
Pokud žárlíte, napište na papír „žárlivost“. Potom si zapište všechny své další nebožské vlastnosti. Pak je nanejvýš nelítostně přeškrtněte. Tímto způsobem tyto nebožské síly psychologicky a také intuitivně oslabíte. Ať si mysl uvědomí, že tohle jsou vaši nepřátelé.
Jedná se o okultní způsob, který ale může provádět každý.

Mantra pro fyzické zdraví

Pokud jste fyzicky slabí, pokud máte nedostatečnou fyzickou konstituci, můžete upřímně a oduševněle opakovat:

Tejohasi tejomayi dhehi
Viryamasi viryam mayi dhehi
Valam masi valam mayi dhehi

Do týdne uvidíte ve svém zdravotním stavu změnu k lepšímu. Slova této pradávné sanksrtské mantry znamenají:

Modlím se pro dynamickou energii,
modlím se pro dynamickou energičnost,
modlím se pro nezdolnou fyzickou sílu.

Dokážeš-li v něco věřit,

určitě budeš vědět,

jak toho dosáhnout.

~Sri Chinmoy~

Ne síla porazit druhé,

ale síla sjednotit se s druhými

je tou největší silou.

~Sri Chinmoy~

Plnost života

spočívá ve snění

a uskutečňování

nemožných snů.

~Sri Chinmoy~

V okamžiku, kdy poznáš,

kdo skutečně jsi,

všechna tajemství světa

pro tebe budou otevřenou knihou.

~Sri Chinmoy~

Buď šťastný!

Buď šťastný!

Na to, abys byl nešťastný,

bude vždy čas později.

~Sri Chinmoy~

Nech se vést

láskou svého srdce.

Štěstí tvého života

půjde za tebou.

 ~Sri Chinmoy~